یکشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۸

نامه سرگشاده قائم مقام خانه پرستار کشور به وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

 رخواست تسریع در ابلاغ آئین نامه اجرایی ودستور العمل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش خبرنگار خانه پرستار، قائم مقام خانه پرستار طی نامه ای سرگشاده به وزیر بهداشت درمان واموزش پزشکی و با توجه به گذشت بیش از ۴ ماه از تصویب ائین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری  توسط دولت، درخواست تسریع در ابلاغ ائین نامه اجرایی و دستور العمل مربوطه ان به دانشگاه های علوم پزشکی وسایر  سازمان ها نهادهای  ذی ربط نمود

وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر بهرام عین الهی

سلام علیکم
احتراما ضمن تقدیر و تشکر بخاطر انتصاب  شایسته جناب آقای دکتر عباس عبادی که استادی شایسته و فرهیخته ، مستقل و صاحب سبک و رای می باشد بعنوان معاون پرستاری، به استحضار عالی میرساند در راستای برقراری عدالت در پرداختهای نظام سلامت و از آنجا که تمامی کارشناسان پروانه دار تحت پوشش نظام پزشکی دارای تعرفه های مربوط به خدمات خود بوده و هستند و باعنایت به ظلم مضاعفی که به تنها گروه کارشناسی حوزه سلامت و درمان که بیشترین نقش را در مراقبت و درمان بیماران داشته و دارند که پرستاران زحمت کش هستند ، فاقد تعرفه و کد برای خدمات ارائه شده به بیماران بودند و سهم آنها از در آمد بیمارستانها بشکلی بسیار ناکارآمد ، ظالمانه و توهین آمیز به آنها پرداخت می شد .ودر همین راستا در سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی طرحی بنام قانون تعرفه گداری خدمات پرستاری  رابا رای بیش از ۹۴ درصد نمایندگان به تصویب رساند . و هیات دولت وقت شش ماه به سه نهاد وزارت بهداشت ، وزارت رفاه و سازمان نظام پرستاری فرصت داد تا آیین نامه مربوطه تهیه و قانون اجرایی گردد . که متاسفانه از سوی وزارت بهداشت مسکوت گذاشته شد . در سال ۱۳۸۸ و در قالب بند دوم قانون ارتقاء بهره وری و کاهش ساعت کاری کارکنان بالینی تاکید مجدد بر اجرای قانون و پرداخت کارانه ها برابر با قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به تصویب نمایندگان مجلس رسید . اما باز هم توسط وزارت بهداشت مسکوت گذاشته شد .
اگرچه تحت فشارهای محیطی قانون ارتقاء بهره وری بشکلی ناقص و ظاهری صرفا ماده اولش اجرایی شد (۱۳۹۲). ولی تاکنون دو ماده پرداخت تعرفه ها و سخت و زیان آوری آن مسکوت گذاشته شده است .
در سال ۱۳۹۳ با اجرای طرح تحول نظام سلامت امید میرفت با باران رحمت ریزش سرمایه و پول به وزارت بهداشت این قوانین اجرایی بشود که متاسفانه با طرحی سراپا تخلف و اجحاف و ظلم بنام قاصدک جایگزین شد که با کمال تاسف علی رغم اعتراضات و حتی تایید مسئولین وزارت مبنی بر ناکارآمدی این طرح هنوز بر اجرای ظالمانه آن تاکید می شود .
دبیر خانه پرستار کردستان  در ادامه اذعان داشت ،تا اینکه در برنامه ششم توسعه بار دیگر مجلس شورای اسلامی در این حوزه ورود کرده و برای اجرای عدالت مصوب نمود که کارانه های پرستاری در قالب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا و پرداخت گردد . که با کمال تاسف این قانون گریزی وزارت بهداشت تداوم یافته و علی رغم اتمام دوره قانون توسعه ششم و در آستانه تدوین برنامه هفتم در بر همان پاشنه می چرخد !
رحمان پناه   تاکید دارد ؛بالاخره علی رغم اعتراضات و فریادهای فعالین صنفی و حرفه ای و در راس آنها خانه پرستار ایران بعنوان طلایه دار عدالت خواهی و حق طلبی حوزه سلامت و حرفه پرستاری سکوت مدیران و مسئولین وزارت بهداشت و رفاه . مقام معظم رهبری (دامه ظله) در سالروز میلاد حضرت زینب کبری ع و روز پرستار سال ۱۳۹۹ امر به اجرای قانون و اجرای عدالت فرمودند و در ماههای آخر دولت دوازدهم با تایید شورای عالی بیمه و هیات وزیران وزارت بهداشت مکلف به تهیه آیین نامه و تعرفه های خدمات پرستاری گردید . و با کمال تاسف ماههاست که این مهم با سکوت مجدد مواجه شده است و موجب نگرانی عمیق جامعه فهیم و زحمت کش پرستاری شده است که خود شاهد مجاهدتها و از خود گذشتگی های آنان در تمامی ادوار و خاصتا در بحران کرونا بوده و هستید .
لذا بر اساس اصل مکلف بودن و ولایت مداری دولت سیزدهم و پایبندی به قانون و اصل پاسخگویی که از اصول اعلام شده توسط رییس جمهور محترم بوده و هست

عضو شورای مرکزی خانه پرستار در پایان  از  وزیر بهداشت  در خواست کرد  که با امر به ابلاغ و اجرای هر چه سریعتر قانون و حکم رهبری نمایید تا نکند خدای ناکرده دامن پاک دولت و وزارت حضرتعالی هم به شبهه تعارض منافع آلوده نگردد و جامعه پرستاری هم امیدوار به اجرای قانون و عدالت خدمات خود را با روحیه و توان و نشاط بهتر و بیشتر به نیازمندان ارائه نمایند .